• Home
  • >Icare Cinema
  • Programm : Official selection and Morning Off
  • Mise à jour Sep 16, 16 15:00:23

Programm : Official selection and Morning Off

LES ICARES DU CINEMA

34th edition of the International Free Flight Film Festival.
This year the Festival received 77 films:
23 films were selected as finalists for the official projections and 23 films for the "Mornings Off"
Al the films are subtitle.

LA SELECTION OFFICIELLE

Thursday night and Friday night: € 7 for the entire evening.
Friday 14:00 entrance hall with the bracelet Coupe Icare.

Thursday September 22 : Jour 1

  • 19H30
    Projections officielles / Officials projections
  • HEADWAY
    Réalisateur : Nicolas Romieu et Yohann Grignou
    Duration : 3mn
    Pays : France
  • SOLO BASE – FROM CLIMBING TO JUMPING
    Réalisateur : Xavier Coll
    Duration : 37mn
    Pays : Espagne
  • DON'T TRY THIS AT HOME
    Réalisateur : Shams
    Duration : 5 épisodes de 2mn
    Pays : France
  • LES AILES D'ETIENNE
    Réalisateur : Valérie Teuscher
    Duration : 26mn
    Pays : Suisse
  • BIRD
    Réalisateur : Jean-Baptiste Chandelier
    Duration : 2mn
    Pays : France
  • THE TOLL ROAD
    Réalisateur : Ryan Southwell
    Duration : 16mn
    Pays : USA
  • 21h30
    Projections officielles / Officials projections
  • LIBRES COMME L'AIR
    Réalisateur : Antoine Boisselier et Nicolas Hairon
    Duration : 52mn
    Pays : France
  • DANCING WITH AURORA
    Réalisateur : Frode Sandbech
    Duration : 3mn
    Pays : Norvège
  • MARCHE ET VOL !
    Réalisateur : Pascal Magnin
    Duration : 26mn
    Pays : Suisse
  • ACROPHOBIA – I'M AFRAID OF HEIGHTS
    Réalisateur : Philippe Woodtli
    Duration : 3mn
    Pays : Suisse

Friday September 23 : Jour 2

  • 10:00
    Matinales du Off / Mornings « Off »
  • SOUS TON AILE
    Réalisateur : Nicolas Issenjou et Gabriel Mercier
    Duration : 3mn
    Pays : France
  • SPEED AND FURIOUS
    Réalisateur : Antoine Boisselier
    Pays : France
  • TAKING FLIGHT WITH ANGELO D'ARRIGO
    Réalisateur : Chiara Andrich et Giovanni Pellegrini
    Duration : 68mn
    Pays : Italie
  • SECOND SOUFFLE
    Réalisateur : Hoon Kwon
    Duration : 5mn
    Pays : France
  • INSIDE REDBULL X-ALPS 2015
    Réalisateur : Antoine Boisselier et Christophe Tongviet
    Duration : 52mn
    Pays : France
  • DON'T TRY THIS AT HOME
    Réalisateur : Shams
    Duration : 5 épisodes de 2mn
    Pays : France
  • TOURS DE PISTE A CHALLES-LES-EAUX
    Réalisateur : Patrick Rebeaud
    Duration : 16mn
    Pays : France
  • EN ROUTE AVEC AILE
    Réalisateur : Olivier Peyre
    Duration : 3mn30
    Pays : France
  • 15h00
    Projections officielles / Officials projections
  • CHILDREAM
    Réalisateur : Sophie Bernier et Michael Berger
    Duration : 4mn
    Pays : France
  • SOLAR IMPULSE, LE VOL PERPETUEL
    Réalisateur : Eric Beaufils
    Duration : 52mn
    Pays : France
  • FEARDOM
    Réalisateur : Pablo Munoz
    Duration : 2mn
    Pays : Espagne
  • PARABATIX COUPE ICARE SKYRACE
    Réalisateur : Antonin Michaud-Soret
    Duration : 3mn
    Pays : France
  • 19H30
    Projections officielles / Officials projections
  • AIRMAN BY ANDY HEDIGER
    Réalisateur : Fernando Felicioni
    Duration : 62mn
    Pays : Argentine
  • DREAMER
    Réalisateur : Christophe Loyer
    Duration : 4mn
    Pays : France
  • G
    Réalisateur : Roman Safin
    Duration : 14mn
    Pays : Russie
  • 21:30
    Projections officielles / Officials projections
  • NAVAJO TOUR 2015
    Réalisateur : Luc Trépanier
    Duration : 18mn
    Pays : Canada
  • 100 WAY
    Réalisateur : Adam Lipinski
    Duration : 4mn30
    Pays : Pologne
  • GERALDINE FASNACHT, LA FEMME OISEAU
    Réalisateur : William Japhet
    Duration : 26mn
    Pays : France
  • GIVE ME FIVE
    Réalisateur : Antoine Lemay
    Duration : 10mn
    Pays : France
  • JEAN-BAPTISTE CHANDELIER, LE MAITRE DE LA GRAVITE
    Réalisateur : Nicolas Thomä et Nicolas Zunino
    Duration : 26mn
    Pays : France

Saturday September 24 : Jour 3

  • 10:00
    Matinales du Off / Mornings « Off »
  • PARAMOTOR FREESTYLE TUNISIA
    Réalisateur : Pascal Vallee
    Duration : 2mn
    Pays : France
  • THE ROCKY MOUNTAINS TRAVERSE
    Réalisateur : Bryan Smith et David Pearson
    Duration : 52mn
    Pays : Canada/USA
  • SORRY WE ARE FRENCH
    Réalisateur : Laurent Roudneff
    Duration : 4 mn
    Pays : France
  • LAST BASE
    Réalisateur : Aslak Danbolt
    Duration : 15mn
    Pays : Norvège
  • SOBERANO PAPELEO
    Réalisateur : Lala Severi
    Duration : 3mn
    Pays : Uruguay
  • FREEFALL
    Réalisateur : Satori Factory
    Duration : 3mn
    Pays : France
  • LA FRANCE EN L'AIR, UNE HISTOIRE DE VOLTIGE
    Réalisateur : Alexandre Marcheguet
    Duration : 52mn
    Pays : France
  • CHASSEURS DE NUAGES
    Réalisateur : Bruno Chériaux
    Duration : 5mn
    Pays : France
  • FLY THE SUMMIT
    Réalisateur : Emmanuelle Maclean
    Duration : 26mn
    Pays : Grande Bretagne
  • PAPILLONS
    Réalisateur : Pierre Laurendeau
    Duration : 3mn
    Pays : France
  • 12H30

    Best of déguisements Coupe Icare

  • 13H30
    Aventures féminines
  • SEIKOBOY
    Réalisateur : Rody Charoud et Maeva Giacometti
    Duration : 9mn
    Pays : France
  • DORINE, LIBRE COMME L'AIR
    Réalisateur : Sam Caro
    Duration : 56mn
    Pays : France
  • THE SKY IS NO LIMIT – GERALDINE FASNACHT
    Réalisateur : Tania Cotton
    Duration : 16mn30
    Pays : Grande-Bretagne
  • JACQUELINE AURIOL, UNE FEMME A REACTION(S)
    Réalisateur : Jean-Luc Desbonnet
    Duration : 52mn
    Pays : France
  • 16H

    HOMMAGE to Tancrède Melet : « Retour aux fjords »

  • 16H30

    HOMMAGE to Pierre Bouilloux : « Le triangle »

  • 17H

    CARTE BLANCHE to the Bilbao Mendhi Film Festival
    “Darklight” of Mike Brown (8')
    “55 Hours in Mexico” of Joey Schuslery & Karl Thompson (9')
    “Cascada” of Anson Fogel & Skip Armstrong (7'40")
    “The Warmth of Winteer” of Ben Sturgulewski (4')
    “Duck tape surfing” of Mark Tipple (5')
    “Icefall” of Joseph Areddy (4')
    “The Coast” of Skip Armstrong (7’)
    “High and mighty” of Nick Rosen (18')

  • 19H30

    GALA EVENING : palmarès and projection of the winning films.

Sunday September 25 : Jour 4

  • 10:00

    FILMS primés non projetés le samedi soir
    (affichage des films projetés à 20H la veille, à l'entrée du festival)

  • 12h

    Les Icares du cinéma 2012

  • 14h

    Les icares du cinéma 2012
    - LIGHT LINE (Icare de la meilleure réalisation) Jean-Baptiste Chandelier - 5mn
    - CASTILLOS EN EL AIRE (coup de coeur du jury) Lorenzo Montull - 24mn
    - KARAKORUM HIGHWAY (icare de l’aventure) Olivier Boojing - 40mn
    - I BELIEVE I CAN FLY (Icare d’or) S. Montaz-Rosse - 42mn
    - MONKEYS IN THE SKY (Icare des Mômes de Lumbin) Olivier Aubert - 70mn
    - PARAGLIDING CIRCUS (Icare de l’originalité) Sham’s - 5mn
    - LA PRATIQUE DU PARAPENTE CHEZ LES PERSONNES AMPUTEES DU BRAS (Icare des Matinales du Off) Frédéric Lamande - 12mn

2017....

The 44nd Coupe Icare will take place from 21th to 24th September 2017.

Giant screens

In St Hilaire (South Launch and Cafeteria) and Lumbin (landing area), with live broadcast of the costume parade and air shows.

Hommages

- Hommage to Pierre Bouilloux with the film « Le Triangle » (saturday at 4:30pm - chapiteau Festival)
- Hommage to Tancrède Melet with the film « Retour aux Fjords » (saturday at 4:00pm - chapiteau Festival)

Top of page | Contact | Legal Notice - Credits | Site map